بررسی نحوه تثبیت جایگاه ژاپن در بازار وسایل پزشکی برزیل

بازار وسایل پزشکی برزیل ، وسایل پزشکی برزیل ، تجهیزات پزشکی، صادرات، صادرات تجهیزات پزشکی، صادرات به برزیل، بازار برزیل، تجهیزات پزشکی ژاپن، استراتژی صادرات، جترو، حمایت از صادرات، آمریکای لاتین، جمعیت سالمندان، مطالعه بازار، بازار صادراتی، صادرات هایتک، صادرات صنایع پیشرفته، اکسپورا، پایگاه توسعه صادرات جنوب شرق آسیا، جنوب شرق آسیا، پایگاه صادرات، شرکتهای ژاپنی، قوانین ثبت تجهیزات پزشکی، قوانین ثبت، آمریکای لاتین، گواهی gmp

بررسی نحوه تثبیت جایگاه ژاپن در بازار وسایل پزشکی برزیل

بازار وسایل پزشکی برزیل تا سال 2020 به 13.1 میلیارد دلار می‌رسد و موقعیت خود را به عنوان بازار دستگاه‌های پزشکی در آمریکای لاتین و یکی از بازارهای برتر دستگاه‌های پزشکی در جهان تقویت می‌کند. در سال 2012، بازار دستگاه‌های پزشکی برزیل تقریبا معادل 7.9 میلیارد دلار بوده است.

دلایل رشد قوی بازار وسایل پزشکی برزیل با عوامل اجتماعی- جمعیت شناسی مانند افزایش جمعیت سالمندان و همچنین افزایش پوشش خدمات بهداشتی مرتبط است که نیاز به وسایل پزشکی جدید، تشخیص و انواع آزمایش را توسعه داده است. انتظار می‌رود در چشم‌انداز، بازار وسایل پزشکی برزیل که به طور مداوم در شرایط متوسط ​​و بلند مدت رشد می‌کند، موقعیت خود را به عنوان یکی از قوی‌ترین بازارها در سراسر جهان تقویت کند.

علاوه بر این، رشد بازار برزیل با رشد بخش سلامت در حوزه داروسازی کشور همراه است. بطوریکه ارزش 24.1 میلیارد دلاری این بازار در سال 2012 انتظار می‌رود تا سال 2020 به میزان 55.7 میلیارد دلار برسد و نرخ رشد سالانه تلفیقی 11.1% را تجربه نماید.

علیرغم بزرگ بودن این بازار، بواسطه حمایتهای دولت برزیل از تولید داخلی، طی سالهای اخیر بسیاری از کشورهای صادرکننده، ناگزیر به تغییر استراتژی صادراتی خود در قبال تجهیزات پزشکی به برزیل شده اند. به عنوان مثال کشور ژاپن که از قطبهای تولید و صادرات تجهیزات پزشکی هایتک است با کمک سازمان جترو خود تحولات عظیمی را در صادرات خود ایجاد کرده است. تا پیش از سال 1990 محصولات ژاپنی به کشور برزیل وارد می‌شد و توسط توزیع کنندگان محلی در بازار این کشور عرضه می‌گردید. از اواخر دهه 1990، شرکتهای ژاپنی اقدام به تاسیس شرکت و کارخانه‌های تولیدی با هدف توسعه بازار خود در این کشور نمودند. در دهه 2000، شرکتهای ژاپنی اقدام به خریداری کردن کارخانه و شرکتهای محلی برزیل نمودند تا بدین طریق بتوانند سهم خود را از این بازار افزایش دهند و شبکه‌های فروش محلی خود در برزیل را به آسان‌ترین روش ممکن توسعه دهند. از سال 2010 به بعد شرکتهای ژاپنی علاقه شدیدتری به توسعه خود در بازار برزیل یافته‌اند و با آشنایی کافی از شرایط این بازار، اقدام به فروش مستقیم محصولات خود بر اساس قواعد و قوانین کشور برزیل می‌کنند. شرکتهای ژاپنی کماکان در برزیل با خریداری کردن کمپانی های موفق، انحصار خود در این بازار را افزایش می‌دهند. از طرفی دولت ژاپن نیز زمینه حضور شرکتهای سایز متوسط در بازار ژاپن را بیش از پیش مهیا نموده و این شرکتها نیز در سالهای اخیر جای پای خود را در بازار برزیل باز نموده‌اند. از سال 2010 به بعد در حدود یک سوم شرکتهای بزرگ ژاپنی وارد برزیل شده‌اند.

از سال 2014 به بعد دولت ژاپن سعی کرده که تجارت در حوزه بازار وسایل پزشکی برزیل را برای تولیدکنندگان خود تسهیل نماید. این کار از طریق اقدامات زیر محقق شده است.

نوامبر 2014: لغو اعتبار مجوز کار (1 سال)، Autorização de Funcionamento da empresa (AFE) مورد نیاز برای تولید و فعالیت فروش شرکتهای ژاپنی

نوامبر 2014: تمدید دوره اعتبار گواهی GMP (از 2 سال به حداکثر 4 سال) برای شرکتهای ژاپنی

ژانویه 2015: خدمات بازرسی GMP توسط ANVISA می‌تواند توسط یک سازمان ثالث ژاپنی انجام شود؛ (ANVISA آژانس صدور گواهی در برزیل است) و امروزه اطلاعات بازرسی GMP توسط مقامات ژاپنی توسط ANVISA مورد تائید بوده و از آن گزارش برای صدور مجوزها استفاده می‌شود.

آگوست 2016: انعطاف پذیری در انتقال ثبت محصول در معاملات بوجود آمده است. بهبود بسیار خوبی در زمان ثبت برای محصولات کلاس I، II، III، IV بوجود آمده است. همچنین در بازرسی امن محموله ها شفافیت بوجود آمده است؛ بطوریکه  ترخیص کالا از گمرک برای واردات سهل تر شده و زمان انتظار برای ممیزی GMP کاهش یافته است.

دولت ژاپن برای توسعه بازارش در برزیل و کشورهای آمریکای لاتین، از طریق دفتر تجاری Jetro چندین اقدام مشاوره به شرکتهای ژاپنی انجام می‌دهد که عبارتند از: حمایت شرکتهای ژاپنی در بررسی فرصتهای سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار در برزیل، مشاوره تخصصی در خصوص بازار تجهیزات پزشکی و آخرین تغییرات در وضعیت بازار یا قوانین دولت، همراهی شرکتها توسط افراد خبره بازار صنعت پزشکی در برزیل، برگزاری دوره های کارگاه تخصصی قوانین ثبت دارو و وسایل پزشکی برزیل در برزیل برای شرکتهای ژاپنی، انتشار ماهنامه اخبار بازار وسایل پزشکی برزیل و سایر کشورهای آمریکای لاتین، انتشار روزنامه تجاری Tsusho Koho با موضوع اطلاعات و تغییرات تجاری برزیل برای شرکتهای ژاپنی.

بدین طریق دولت ژاپن با همراهی شرکتهای خصوصی از طریق این حمایتها توانسته نفوذ بسیار مناسبی در بازار برزیل و سایر کشورهای آمریکای لاتین داشته باشد و بدین طریق صادرات و اقتصاد خود را تقویت کند.

گزارش مطالعات بازار مفصلی از وضعیت واردات انواع تجهیزات پزشکی به کشور برزیل بین سالهای 2013 و 2017 در پایگاه صادراتی اکسپورا تهیه شده که در بخش دانلودهای وبسایت اکسپورا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

تهیه و تنظیم: دپارتمان مطالعه بازار اکسپورا

خواندن این مطلب به شما پیشنهاد میشود: مطالعه بازار تجهیزات پزشکی برزیل

کلمات کلیدی:

بازار وسایل پزشکی برزیل ، وسایل پزشکی برزیل ، تجهیزات پزشکی، صادرات، صادرات تجهیزات پزشکی، صادرات به برزیل، بازار برزیل، تجهیزات پزشکی ژاپن، استراتژی صادرات، جترو، حمایت از صادرات، آمریکای لاتین، جمعیت سالمندان، مطالعه بازار، بازار صادراتی، صادرات هایتک، صادرات صنایع پیشرفته، اکسپورا، پایگاه توسعه صادرات جنوب شرق آسیا، جنوب شرق آسیا، پایگاه صادرات، شرکتهای ژاپنی، قوانین ثبت تجهیزات پزشکی، قوانین ثبت، آمریکای لاتین، گواهی gmp

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *