تجارت با اندونزی در چه بخش هایی سودآور است؟

تجارت با اندونزی

تجارت با اندونزی در چه بخش هایی سودآور است؟

تجارت با اندونزی – کشور اندونزی به عنوان بزرگترین کشور مسلمان با جمعیت بالای 200 میلیون نفر و نرخ رشد اقتصادی بالا طی سالهای اخیر همواره یک بازار مصرف مناسب برای کشورهای دیگر بوده است. هر چند رقابت در این بازار به واسطه وجود پیمان تجارت آزاد بین کشورهای حوزه آ.سه.آن تا حدی دشوار است و کالای ارائه شده باید از سطح نوآوری و رقابت پذیری خوبی برخوردار باشد، اما به نظر می رسد محصولات تولید ایران با واقعی تر شدن نرخ ارز در کشور، شرایط رقابت پذیری و صادراتی خوبی را در سال 2019 میلادی بتوانند تجربه کنند.

نهادهای متولی صادرات و تجارت در ایران نظیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در خصوص کشور اندونزی برنامه و استراتژی خاصی ندارند و این مساله بهره برداری از این بازار بالفعل و بزرگ را مسکوت نگاه داشته است.

 

تجارت با اندونزی و اعزام نیروی کار
با توجه به نیاز شدید اندونزی به نیروی کار حرفه ای، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز سازمان فنی و حرفه ای ایران می توانند برای اعزام نیروی کار حرفه ای و متخصص برنامه ریزی کنند و از این طریق نه تنها تا حدی مشکل اشتغال را حل کنند، بلکه به بین المللی سازی نیروی کار ایرانی نیز کمک کنند و به جریان ارزآوری به کشور نیز کمک کنند. شرکتهای خصوصی کاریابی می توانند با کسب مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه مشغول به فعالیت شوند و درآمدزایی خوبی کسب کنند. در این بخش پایگاه تجارت اکسپورا نیز سرویس هایی را به علاقه مندان ارائه می دهد.

 

تجارت با اندونزی و صنعت توریسم
همچنین صنعت توریسم در اندونزی پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه روابط با ایران دارد. بواسطه علاقه های فرهنگی و تاریخی مردمان این کشور، ایجاد شرکتهای توریستی برای جذب توریست از اندونزی به ایران و بالعکس در این کشور می تواند بسیار سودآور باشد.

 

تجارت با اندونزی و صنعت کشاورزی
در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، این کشور می تواند پذیرای بسیاری از محصولات کشاورزی تولید ایران باشد و بالعکس پتانسیل بالایی برای واردات میوه های استوایی از این کشور به ایران وجود دارد. البته این مساله عزم و همراهی جدی دولت را می طلبد. به عنوان مثال با توجه به طولانی شدن فرآیند معرفی آزمایشگاه های مورد تائید سازمان غذا و دارو به قرنطینه اندونزی، فرایند صادرات محصولات کشاورزی ایران به اندونزی متوقف شد و ضربه جبران ناپذیری به اعتماد و توسعه صادرات کشور وارد گردید.

 

تجارت با اندونزی و خدمات فنی و مهندسی
از دیگر حوزه هایی که بواسطه برنامه های توسعه ای کشور اندونزی می تواند برای تجارت ایرانیان سودآور باشد، فعالیت در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی است. شرکتهای ایرانی باید تلاش کنند از طریق ایجاد شرکتهای واسطه در اندونزی یا مالزی، در فهرست شرکتهای ارائه دهنده خدمات این کشور قرار گیرند (وندور لیست) و با رصد پروژه ها که اغلب از طرف دولت و وزارتخانه های عمرانی فراخوان می شود، از این بازار مناسب بهره مند شوند.

 

مشکل روابط بانکی و خطوط پروازی و دریایی در تجارت با اندونزی
عدم وجود روابط بانکی و خطوط مستقیم پروازی و دریایی بین دو کشور نیز از چالش های مهم دیگری است که با توجه به ناتوانی دولت در حل این مشکلات، این مسائل باید از طریق واسطه های تجاری در مالزی و سایر کشورهای جنوب شرق آسیا مرتفع گردد که پایگاه توسعه صادرات و تجارت اکسپورا در جنوب شرق آسیا در خصوص حل این مشکل شما را یاری می رساند.

 

تجارت با اندونزی و نمایشگاه های این کشور
نمایشگاه های اندونزی بسیار پر بازده است. متاسفانه شرکتهای ایرانی در این نمایشگاه ها حضور بسیار کم رنگی دارند و شاید علت اصلی آن عدم تخصیص یارانه دولتی برای حضور در این نمایشگاه ها است. در حالی که دولت سایر کشورها بخش زیادی از هزینه حضور بخش خصوصی در نمایشگاه های خارجی بخصوص اندونزی را می پردازند. ضعف سازمان توسعه تجارت ایران در جذب منابع مصوب دولتی برای حمایت از بخش خصوصی برای شرکت در نمایشگاه های خارجی و عدم حمایت شرکت نمایشگاه های بین المللی برای حضور شرکتهای ایرانی در نمایشگاه های اندونزی از مهمترین دلایل کاهش سطح تعاملات تجاری بین ایران و اندونزی است. علیرغم این مساله هیچ بخش خصوصی در ایران اگر برای این بازار هزینه کند، ضرر نخواهد نکرد.

تجارت با اندونزی و معضل ارتباطات
تفاوت مهم اندونزی با مالزی و سنگاپور عدم رواج زبان انگلیسی و ارتباطات از طریق ایمیل شرکتی می باشد. اگر شما به دنبال ارتباط گرفتن با شرکتهای اندونزیایی هستید، به شما توصیه می کنیم از ارسال نامه های انگلیسی به ایمیل شرکتهای اندونزیایی پرهیز کنید که به ندرت از این طریق بتوانید پاسخ مثبت بگیرید. در این کشور تجارت از طریق حضور در نمایشگاه ها، ملاقاتهای حضوری و تلفن و فکس رواج بیشتری دارد. اگر برای شما میسر باشد یک نیروی بازرگانی اندونزیایی استخدام کنید تا بتواند با زبان محلی محصول و کالای شما را معرفی کند، شانس شما برای ورود به بازار اندونزی صد درصد افزایش می یابد. اگر توان این کار را ندارید، این وظیفه را به پایگاه صادراتی اکسپورا در جنوب شرق آسیا محول کنید و با پرداخت حق عضویت ماهانه، یک نیروی اندونزیایی بصورت روزانه یا ساعتی این سرویس را به شما می دهد.

همچنین اگر نیاز به شماره تلفن و فکس شرکتهای اندونزیایی واردکننده کالا و خدمات در هر حوزه کالایی و تخصصی دارید، این مساله را از ما درخواست کنید. ما فهرست بیش از 518 شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی در اندونزی را از نهادهای مربوطه در این کشور خریداری کرده ایم و در بخش دانلودهای وبسایت اکسپورا وجود دارد. در خصوص سایر حوزه های تخصصی و کالایی نیز کار شما در این خصوص را تسهیل و تسریع می کنیم.

تجارت با اندونزی در چه بخش هایی سودآور است؟

جمعیت اندونزی رو به گسترش است. رشد اقتصادی این کشور مثبت و فزاینده است. سطح رفاه و بهداشت مردم در حال ارتقا است. مردمی مسلمان و علاقه مند به ایران دارد. همه این موارد اندونزی را به یک کشور مهم برای توسعه روابط تجاری و توریسم برای ایران تبدیل می کند. با کمک پایگاه توسعه صادرات اکسپورا از این بازار غافل نمانید.

تهیه و تنظیم: دپارتمان مطالعه بازار اکسپورا

خواندن این مطلب به شما پیشناد می‌شود: شرکتهای واردکننده تجهیزات پزشکی به اندونزی

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *