بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی به بازار کشور ویتنام چیست؟

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی به بازار کشور ویتنام چیست؟

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی به بازار کشور ویتنام چیست؟

کشور ویتنام در جنوب شرق آسیا، با جمعیت 95 میلیون نفری در سال 2017، از مهمترین بازارهای حوزه جنوب شرق آسیا است. این کشور در سال 2018 میلادی دارای نرخ رشد اقتصادی 7% بوده و تورم آن کمتر از 2.8% است. بنابراین شما با بازاری رو به رشد و با ثبات روبرو هستید که 15% آن در اختیار بخش کشاورزی، 39% بخش صنعت و 44% فعال در حوزه خدمات است.
GDP سرانه اسمی این کشور 2553 دلار است و برابری قدرت خرید (PPP) حدود 7482 دلار در سال 2018 ارزیابی شده است که در پایان سال 2018 میلادی به واقع این نرخ از ایران بالاتر است و مردم ویتنام از متوسط مردم ایران توان خرید بالاتری دارند.
بازار کشور ویتنام ، بازاری جذاب و رو به رشد است. به این واقعیت باید توجه داشت. اما ورود مستقیم شرکتهای ایرانی در این بازار آسان نیست. مطمئنا اگر یکبار به کشور ویتنام سفر کنید، آرزو خواهید کرد که تجارت خود را به این کشور گسترش دهید تا به بهانه کسب و کار هم که شده گشت و گذاری در طبیعت بکر و زیبای ویتنام داشته باشید. از حضور در بازار و طبیعت این کشور آنقدر لذت خواهید برد و مجذوب آن خواهید شد که غبطه فرصتهای از دست رفته تا آن لحظه را خواهید خورد.

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی بهه بازار ویتنام

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی به بازار کشور ویتنام

نرخ تعرفه گمرکی ویتنام برای کالاهای ایرانی نسبت به کالاهای کشورهای حوزه آ. سه. آن بالاست و بواسط پیمان تجارت آزاد بین کشورهای جنوب شرق آسیا، اولین چالش شرکتهای ایرانی برای راهیابی به بازار بزرگ ویتنام عدم توان رقابت پذیری قیمتی است.
این کشور قوانین سختگیرانه ای را در سالهای اخیر برای کالاهای وارداتی وضع کرده و علیرغم اینکه در نهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، حل این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است، لیکن طرف ایرانی که متولی آن اداره کل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی می باشد، تاکنون دستاوردی در این خصوص نداشته است.

مهم ترین مشکل تجار ایرانی در ورود به بازار کشور ویتنام

مهمترین نقطه ضعف تجار ایرانی، عدم آشنایی با نیازهای جدید بازار ویتنام است. رشد اقتصادی، مردم ویتنام را بسیار تنوع طلب کرده است. افراد با توانایی خرید متوسط و رو به بالا تشنه محصولات نوآورانه و خاص سایر کشورها هستند. عدم حضور تجار و شرکتهای تولیدکننده محصولات بکر و منحصربفرد ایران در نمایشگاه های محلی ویتنام باعث شده که مردم این کشور اصلا با محصولات خاص ایرانی آشنا نباشند. به جرات می توان گفت، یکبار حضور شرکتهای تولیدکننده محصولات غذایی، پوشاک و برخی صنایع دستی ایرانی در نمایشگاه های محلی ویتنام، تاجر شرکت کننده در نمایشگاه را با استقبالی بی نظیر مواجه خواهد کرد. مردم این کشور تشنه خرید و امتحان کردن محصولات جدید سایر کشورها هستند.
علیرغم تمام این جذابیتهای بازار ویتنام عدم اعتقاد تجار و شرکتهای ایرانی به مطالعه دقیق بازار و هزینه کردن برای دریافت خدمات مشاوره تخصصی برای ارزیابی دقیق موقعیت بازار محصولاتشان در این کشور نسبت به رقبا و تعیین قیمت مناسب فروش، باعث شده ورود به این بازار برای برخی تجار همراه با شکست باشد. دنیای تجارت امروز نیاز دارد با روشهای علمی و بهره گیری از بهترین تکنیکها برای ورود به بازار اقدام کنید. هزینه اولیه در این خصوص، یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور است.

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی بهه بازار ویتنام

بهترین روش ورود شرکتهای ایرانی به بازار کشور ویتنام

کدام یک از کالا های ایرانی در بازار کشور ویتنام دارای مزیت هستند؟
کالاهایی ایرانی در ویتنام دارای مزیت هستند. به عنوان مثال در حوزه دارو تجهیزات پزشکی محصولات ایرانی در ویتنام دارای مزیت رقابتی هستند. همچنین محصولات پتروشیمی و روغن های پایه از بازار بسیار خوبی در ویتنام برخوردارند. البته ورود به این بازار و حفظ آن چند پیش شرط اساسی دارد که عبارتند از تخصیص بودجه صادراتی و برنامه ریزی استراتژیک، تصمیم به حضور بلندمدت در بازار ویتنام، ثبات مدیریتی و تصمیم گیری. عمده شرکتهای خصولتی ایران بخصوص در حوزه دارو، به لحاظ بی ثباتی مدیریتی و لخت بودن فرآیندهای تصمیم گیری، طرفهای تجاری مناسبی برای شرکتهای دارویی ویتنام نیستند.
چالش اصلی دیگری که تجار ایرانی در ویتنام ممکن است با آن مواجه شوند، بحث در هم تنیدگی بانکهای ویتنام با بانکهای آمریکایی است. باز بودن بازار آمریکا به روی شرکتهای ویتنامی، باعث شده حجم تجارت دو کشور به بیش از 42 میلیارد دلار افزایش یابد و هیچ بانکی در ویتنام حاضر به تعامل مستقیم با بانکهای ایرانی نخواهد بود. بنابراین شما به عنوان یک تاجر ایرانی باید از سیستمهای واسطه ای برای صادرات خود بهره ببرید. در این خصوص پایگاه توسعه صادرات و تجارت اکسپورا در جنوب شرق آسیا می تواند کمک حال و مشاوری مطمئن برای شما باشد.

مطالعه مطلب “بازار پروفایل ویتنام” به شما پیشنهاد می‌شود.

کلمات کلیدی:
ویتنام , بازار ویتنام , تجارت با ویتنام , صادرات به ویتنام , جنوب شرق آسیا , توان خرید | بازار جذاب , پیمان تجارت آزاد , ضعف تجار ایرانی , نمایشگاه های محلی , کالاهایی ایرانی , صادرات دارو , صادرات تجهیزات پزشکی , صادرات دارو به , ویتنام , صادرات تجهیزات پزشکی به ویتنام , پایگاه توسعه صادرات و تجارت , اکسپورا , جنوب شرق آسیا , صادرات , تجارت بین المللی , طبیعت ویتنام

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *