قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟ – بر کسی پوشیده نیست که با وجود بیش از 4 میلیون نیروی مهندسی فارغ التحصیل از دانشگاه های ایران، کشورمان در رتبه بالای کشورهای تربیت کننده نیروی مهندسی است. همچنین در حوزه آموزش عمومی و بهداشت نیز کشور سالانه نیروهای متخصص زیادی را به جامعه تحویل می دهد که این خیل عظیم فارغ التحصیلان به عنوان موتور محرکه ارائه خدمات فنی و مهندسی می‌توانند نیروی ویژه ای برای حرکت چرخ های صادراتی کشور باشند. در ایران نیز شرکتهای ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاری مختلف دارای سوابق درخشانی هستند که در سالهای دور به عنوان یک افتخار ملی در حوزه صادرات خدمات مهندسی ارزآوری مناسبی برای کشور داشته اند. هر چند طی سالهای اخیر فعالیت بسیاری از این شرکتها بواسطه رکود امور عمرانی و ساختمانی در کشور و نیز اعمال تحریم ها و قطع روابط بانکی به حاشیه رانده شده، اما ذکر چند نکته در خصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات مهندسی و نیز شرکتهای تامین کننده کالای مهندسی ضروری است.

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

مساله نخست آنکه همواره بازار داغ بخش مسکن و پروژه های عمرانی نیروگاهی و سدسازی و … در داخل کشور و دیدگاه محافظه کارانه و بسته مدیران شبه خصولتی و دولتی بخصوص شرکتهای بزرگ پیمانکاری، سدی برای بین المللی شدن این بنگاه ها بوده است. ایجاد پیمان های استراتژیک با سایر شرکتهای خارجی، تاسیس شرکت در سایر کشورها و ورود به مناقصات خارجی از کانال ایشان و هر گونه توسعه بین المللی و حتی منطقه ای از دید بسیاری از شرکتهای فنی و مهندسی ایران پوشیده بوده است. ضرورت این موضوع در دهه اخیر و بواسطه بروز تحریم های اقتصادی و سیاسی بیش از پیش آشکار می گردد. شاید بروز تحریم های اقتصادی اخیر تلنگری برای نشان دادن این ضعف استراتژیک شرکتهای ایرانی بوده است که شایسته است با گماردن مدیران حرفه ای و بین المللی در جهت رفع این نقطه ضعف تلاش گردد و شرکتهای ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاری به واقه به شرکتهای بین المللی تبدیل شوند تا دست ایشان برای درآمدزایی باز باشد.

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

نکته مهم دیگر ظهور شرکتهای جوان و دانش بنیان در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی است که با توان و دانش بسیار بالا می توانند در حوزه بین المللی و حتی منطقه ای، درخشش مناسبی داشته باشند. این شرکتهای جوان و کوچک اغلب در حوزه فناوری اطلاعات و تهیه نرم افزارهای کنترل مدیریتی صنایع سنگین و شرکتهای بزرگ یا تولید و عرضه کالاهای صنعتی خاص فعال هستند. اغلب این شرکتها برای ورود به فضای بین الملل و عرضه محصولات خود چالش جدی نبود سوابق کاری بین المللی (رزومه) دارند. یک شرکت برای ورود به بازار مناقصات بین المللی هر کشور، نیاز به ارائه 3 تا 5 سال سابقه صادرات یا ارائه خدمات فنی و مهندسی خارجی دارد که اغلب شرکتهای کوچک و دانش بنیان فاقد این سابقه هستند. در این مقطع دو راهکار وجود دارد. اگر این شرکتها بخواهند و بتوانند با برند ایرانی خود به فعالیت بین المللی بپردازند و در مناقصات بین المللی شرکت کنند، باید مشکل عدم وجود رزومه صادراتی را حل کنند. برای حل این مشکل دو راهکار اساسی وجود دارد: راهکار دولتی و راهکار غیردولتی.

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

راهکاری که کشورهای پیشرفته برای حل این مشکل شرکتهای کوچک و جوان خود در پیش گرفته‌اند، بهره گیری از ابزار کمکهای توسعه ای است. به عنوان مثال دولت آلمان در کشورهای در حال توسعه مثل کشورهای آفریقایی اقدام به عرضه کمکهای توسعه ای می نماید و دولت کشور خارجی ذینفع را موظف به خرید خدمات و کالا از شرکتهای جوان و کوچک آلمانی می‌کند. بدین طریق برای شرکتهای کوچک و جوان خود رزومه صادراتی و ارائه خدمات فنی و مهندسی در فضای بین الملل ایجاد می کنند. بسیاری از شرکتهای کوچک خدمات فناوری اطلاعات آلمان که زیر 10 نفر نیروی انسانی دارند، امروزه توانایی ارائه خدمات بین المللی دارند.

راهکار دوم که عمدتا برای شرکتهای ارائه دهنده مواد و کالای مهندسی مفید است، تلاش برای ورود به لیست ارائه دهندگان کالا و خدمات مورد تائید کشورهای ثالث (Vendor List) است. بدین طریق شرکتها فرصت انتخاب شدن آسان و بدون دردسر را برای خود فراهم می کنند. در این خصوص می توان به یک شرکت کوچک و فناور ترکیه اشاره نمود که با حمایت مالی اندک دولت ترکیه، به عنوان یکی از تامین کنندگان دستگاه های کنترل گازهای آلاینده وارد لیست تامین کنندگان کالای وزارت نفت عراق گردید. این شرکت علیرغم بازاریابی بین المللی که قبلا انجام می داد، اما عملا چندان در فروش محصولات خود موفق نبود. با وارد شدن به Vendor List وزارت نفت عراق، بسیاری از پیمانکاران چینی و اروپایی برای تامین سیستم های کنترلی خود ناچار به سفارش دادن به این شرکت ترک مورد تائید وزارت نفت عراق هستند و عملا با یک سرمایه گذاری صحیح، هزینه بازاریابی این شرکت حذف شده است.

قرار گرفتن در وندور لیست تامین کالای مهندسی کشورهای خارجی چه اهمیتی دارد؟

هر چند در شرایط فعلی تحریم اقتصادی ایران، بسیاری از شرکتها چاره ای جز ثبت شرکت در سایر کشورها و برندسازی جدید با چهره ای متفاوت و متعلق به کشور خارجی ندارند. در چنین مواردی نیز مجددا بحث رزومه شرکت جدید خارجی مطرح می گردد که علیرغم وجود پشتوانه قوی اجرایی در ایران، امکان ارائه این رزومه به مشتریان خارجی خود را ندارد و نیازمند حمایت جدی دولت برای عرض اندام بین المللی است.
در حوزه جنوب شرق آسیا در حال حاضر در فیلیپین و اندونزی بازار اجرای پروژه های فنی و مهندسی بخصوص در حوزه بیمارستان سازی، خودروسازی و صنایع نفت و پتروشیمی بسیار داغ است. علیرغم این نیاز بالا، شرکتهای ایرانی هیچ سهمی در تامین کالای مهندسی و ارائه خدمات فنی و مهندسی در این حوزه ندارند. قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان کالای مهندسی در وزارتخانه های مربوطه اولین قدم برای گرفتن سفارشهای مهندسی است. یک بازاریابی آسان و کم دردسر! به همه شرکتهای تامین کننده کالای مهندسی در حوزه نفت و پتروشیمی و صنایع آب و فاضلاب و نیز انرژی توصیه می شود از این فرصت بازاریابی کم هزینه برای توسعه فروش خود بهره ببرند. پایگاه توسعه صادرات جنوب شرق آسیا – اکسپورا- کلیه امور مرتبط با ورود محصول و خدمت شما به وندور لیست های مربوطه را تقبل می نماید.
تهیه کننده: واحد دپارتمان مشاوره مناقصات اکسپورا

اکسپورا , پایگاه صادرات , جنوب شرق آسیا , بازاریابی , مناقصات , کالای مهندسی , وندور لیست , Vendor list , خدمات فنی و مهندسی , پروژه های عمرانی , پروژه نیروگاهی , سدسازی , تحریم ها , ضعف استراتژیک , فناوری اطلاعات , شرکتهای دانش بنیان , رزومه , وزارت , نفت عراق , پیمانکاران چینی , فیلیپین , اندونزی

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *