چرا باید به پذیرش “فاصله قدرت” بین مردم، در اندونزی و مالزی برای صادرات توجه کرد؟

چرا باید به پذیرش "فاصله قدرت" بین مردم، در اندونزی و مالزی برای صادرات توجه کرد؟

چرا باید به پذیرش “فاصله قدرت” بین مردم، در اندونزی و مالزی برای صادرات توجه کرد؟

مردمان هر کشور دارای آداب و رسوم و فرهنگ پذیرش خاص خودشان هستند که این مساله در زمان مواجهه ایشان با محصولات و خدمات جدید نقش مهمی بازی می کند. توجه به فرهنگ پذیرش مردمان هر کشور باید به عنوان یکی از مهمترین پیش نیازهای صادراتی شرکتهای صادرکننده مدنظر قرار گیرد. در این خصوص شش پارامتر کلیدی توسط مراجع ارزیابی کننده بین المللی مدنظر قرار می گیرد که به شرکتهای صادرکننده توصیه می گردد برنامه های صادراتی و تبلیغاتی خود را بر اساس این پارامترها طراحی و تدوین کنند تا بتوانند بهترین نفوذ را در بازار هدف خود داشته باشند. یکی از این شاخص ها، بحث فاصله قدرت است. چنانچه شرکت صادرکننده بدون لحاظ نمودن اهمیت فاصله قدرت، اقدام به ورود به یک بازار جدید و فعالیتهای بازاریابی نماید، ممکن است آینده تجاری خود را با اتفاقات جبران ناپذیری مواجه نماید.

فاصله قدرت

شاخص فاصله قدرت در حقیقت بیانگر این واقعیت است که همه افراد در جامعه برابر نیستند. این نگرش فرهنگی نوعی نابرابری نسبی در میان مردم جامعه و میزان پذیرش آن را بیان می کند. فاصله قدرت به گونه ای است که افراد کمتر قدرتمند نهادها و سازمان ها در یک کشور، توزیع نابرابر قدرت را قبول می کنند. این شاخص حدي است که افراد ضعیف جامعه می پذیرند که قدرت در جامعه به طور نابرابري توزیع شده است. در جوامعی که فاصله قدرت در آنها زیاد است، افراد روابط سلسله مراتبی را پذیرفته اند و اعتراضی ندارند ولی در جوامعی که فاصله قدرت در آنها کم است، افراد روابط نابرابر اجتماعی را نمی‌پذیرند.

فاصله قدرت در مالزی

امیتاز مالزی در شاخص فاصله قدرت بسیار زیاد است (نمره 100) که به این معنی است که مردم یک نظم سلسله مراتبی را کاملا پذیرفته اند که در همه جای جامعه وجود دارد و نیازی به توجیه افراد جامعه وجود ندارد. القابی نظیر تانسری و داتو در این کشور بیانگر این مساله است. سلسله مراتب در این جامعه به عنوان منعکس کننده نابرابری های ذاتی دیده می شود و پیوستن افراد به یک نقطه قدرت متمرکز به عنوان رهبر در جامعه محبوب است. در واقع این فرماندهان و افراد با جایگاه بالاتر هستند که به زیردستان حکم می کنند که چه باید بکنند و به نوعی رئیس ایده آل و خیرخواه یک جامعه یا سازمان هستند. در این جوامع نقاط ضعف و چالشهای رهبری توسط مردم به خوبی درک و تحلیل نمی شود و به نوعی خداگونه پذیرش عمومی از ایشان وجود دارد.

 

فاصله قدرت در اندونزی

در مورد اندونزی امتیاز بالا در شاخص فاصله قدرت (نمره 78) مشاهده می شود که به این معنی است که سبک زندگی در اندونزی تابع شرایط زیر است: وابستگی به سلسله مراتب، حقوق نابرابر بین صاحبان قدرت و صاحبان غیر قدرت. در فرهنگ مردمان این کشور پذیرفته شده که سران و رهبران در دسترس نیستند، رهبران ذاتا مدیر هستند و مدیران کنترل و راهبری می کنند. در این کشور قدرت متمرکز است و مدیران به اطاعت از اعضای تیم خود اعتماد دارند. کارکنان بسیار مطیع هستند و انتظار دارند که به آنها گفته شود در چه زمانی، چه باید بکنند. مدیران در اندونزی بخاطر موقعیت شان احترام گذاشته می شوند. ارتباطها بین مدیران و کارمندان غیر مستقیم است و بازخورد منفی پنهان است. فاصله قدرت بالا در اندونزی به این معنی است که کارمندان همکار در اندونزی انتظار دارند که به وضوح توسط رئیس یا مدیرشان هدایت شوند. معمولاً غربی ها به طور قابل ملاحظه ای با تفاوت های قابل مشاهده اجتماعی پذیرفته شده در جامعه و توزیع گسترده و نابرابر فقر و ثروت بین بین غنی و فقیر شگفت زده می شوند.

مطالعه مطلب ” تجارت با اندونزی در چه بخش هایی سودآور است؟ ” به شما پیشنهاد می‌شود.

برای درک بهتر توجه داشته باشید که ایران امتیاز متوسط ​​58 را در این زمینه دریافت می کند. بطوریکه در ایران نیز عمدتا افراد در شهرهای کوچک، پیرامون بزرگان قوم یا شهر تمرکز دارند و از کانال ایشان به قدرتهای محدود و جایگاه و پست و منصب دسترسی پیدا می کنند. این مساله در شرایط فعلی کشور در حوزه های نمایندگی بسیار مشخص است و قدرت نمایندگان مجلس شورای اسلامی باعث تقسیم قدرت افراد در بخش های مختلف دولت و شهرستان ها و تقسیم مناصب دولتی می گردد. البته جنس این پذیرش سلسله مراتبی در فرهنگ مردم ایران و مردم جنوب شرق آسیا متفاوت است و شدت و حدت آن نیز کمتر می باشد و مردم تابع بی چون و چرا نیستند.

در جوامعی نظیر مالزی و اندونزی که مردم فاصله قدرت را پذیرفته اند و اعتراضی ندارند، در برنامه های بازاریابی بین المللی باید رعایت احترام افراد قدرتمند (حفظ فاصله قدرت) در تبلیغات و برنامه هاي بازاریابی بطور جدی مدنظر قرار گیرد. بنابراین شرکتهای صادرکننده باید با اعطاي امتیازات بازاریابی خاص به افراد قدرتمند، براي نفوذ بیشتر در بازار تلاش کنند. در این جوامع باید متمرکز بر کاربردهاي محصول یا خدمت به عنوان بخشی از ابزارهاي حفظ فاصله قدرت با دیگران داشت. به عنوان مثال در تبلیغات بر این موضوع تمرکز کنید که فقط افراد خاص و ممتاز جامعه که جایگاه اجتماعی بالاتری دارند، از محصول شما استفاده می کنند. همچنین به این مساله توجه کنید که برای بازاریابی طراحی ساختارهاي متمرکز داشته باشید و از سلسله مراتب براي سازماندهی فعالیت هاي بازاریابی و فروش خود استفاده کنید.
در این کشورها نباید هرگز بر بر کاربردهاي محصول یا خدمت به عنوان ابزاري براي گسترش عدالت اجتماعی متمرکز بشوید زیرا این مساله نه تنها تهدید برای کسب و کار شما از طرف نخبگان جامعه است، بلکه این مساله در ذهن مردم عادی نیز مذموم است. در این کشورها اعطاي امتیازات بازاریابی برابر به همه افراد جامعه و عدم تبعیض میان مشتریان مختلف یکی از اشتباهات بازاریابی است و باید به جایگاه ها و کانون های متمرکز قدرت توجه ویژه داشت. بنابراین سعی کنید کانون های قدرت و احترام مردم را شناسایی کنید و کسب و کار خود را از طریق ایشان در این جوامع توسعه دهید.

چنانچه جهت فعالیتهای بازاریابی خود در کشورهای اندونزی و مالزی نیاز به مشاوره دارید، پایگاه صادراتی اکسپورا در جنوب شرق آسیا، به بهترین شکل ممکن شما را در این خصوص مشاوره می دهد.

اندونزی، مالزی، فاصله قدرت، صادرات به اندونزی، صادرات به مالزی، جنوب شرق آسیا، اکسپورا، فرهنگ، بازاریابی، توزیع نابرابر قدرت، سلسله مراتب

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *