دکتر فرشید عبدالوهاب فوق تخصص سرطان های استخوان و بافت نرم در مالزی

دکتر فرشید عبدالوهاب فوق تخصص سرطان های استخوان و بافت نرم در مالزی

اکسپورا – ایرانیان در بسیاری از کشورهای جهان، در شمار مهاجرین فرهیخته قرار دارند. مهاجرینی که می کوشند از خط قرمز ناپیدایی که در ورای گشاده رویی غربی ها پنهان شده، فراتر روند و جامعه ی میزبان را به پذیرش خود وادار نمایند. درخشش برخی از متخصصین برجسته ی ایرانی نیز بر جایگاه ارزشمند ایرانیان در سطح جهان صحه گذاشته است.
مردم مالزی نیز ایرانیانی را می شناسند که حضورشان برای آنان ارزشمند است و آنان را محترم می شمارند. دکتر فرشید عبدالوهاب، یکی از پزشکان موفقی است که نه تنها جایگاه خود را در جامعه ی پزشکی مالزی تثبیت کرده، بلکه در انتقال پیشرفته ترین دانش و تکنولوژی پزشکی به مالزی نقش به سزایی داشته است. وی که عمل های جراحی شگفت انگیزی را در درمان سرطان استخوان و بافت نرم انجام داده و بیماران بسیاری را از مرگ حتمی به زندگی نسبتا عادی بازگردانده، هم اکنون در مرکز پزشکی “پرینس کورت” مشغول به کار است و در دانشگاه UKM نیز تدریس می کند.
وی در ۱۶ سالگی از ایران خارج و به اتریش رفت در دانشگاه وین، در رشته ی پزشکی با تخصص جراحی ارتوپدی فارغ التحصیل شد. سپس فوق تخصص سرطان های استخوان و بافت نرم را گرفت. علاوه بر این، در جراحی های مفصلی و دفرمیتی های پا فعالیت داشته که در این زمینه، شیوه ی جدیدی را نیز برای اصلاح دفرمیتی هالوکس والگـوز (Bunion Deformity) ابداع کرده . پیش از آمدن به مالزی نیز نایب رئیس بخش ارتوپدی آنکولوژی بودم.
وی از ژانویه ۲۰۰۹ در ارتباط با پروژه ی دانشگاه وین و دانشگاه بیمارستانUKM بود که به مالــزی آمد . وی هنوز هم در آنجا اعمال جراحی انجام می دهذ و ارتوپد یک آنکولوژی را تدریس می کنذ. اما پروژه ای که با مرکز پزشکی “پرینس کورت” داشت در رابطه با بیمارانی بود که نمی توانستند هزینه های عمل خود را بپردازند. ما با استفاده از صندوق خیریه ای که توسط پتروناس تاسیس شده بود، بیماران نیازمند را در “پرینس کورت” عمل می کردیم. من به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه وین به اینجا آمدم و هنوز هم رابط دانشگاه وین و “پرینس کورت” هستم.
در واقع، دانشگاه وین در مدیریت این مرکز پزشکی نقش دارد. زمانی که فقط ساختمان این مرکز ساخته شده بود، دانشگاه وین به همراه شرکت VAMED مدیریت آن را به عهده گرفتند. “موسسه ملی قلب مالزی” و “موسسه ملی سرطان مالزی” از دیگر مراکزی است که توسط شرکت VAMED تاسیس و مدیریت شده است. دانشگاه وین اولین پروژه ی این شرکت بود و اساسا تاسیس این شرکت برای ساخت بیمارستان دانشگاه وین صورت گرفت. پس از موفقیت در دانشگاه وین بود که این شرکت به ارائه ی خدمات مشابه به سایر مراکز بیمارستانی روی آورد. اما در مورد “پرینس کورت” موضوع از این قرار بود که این مرکز برای کسب استانداردهای جهانی از دانشگاه وین درخواست همکاری کرد. متخصصین متعددی از دانشگاه وین در رشته های مختلف، دوره های سه ماهه ای را در “پرینس کورت” می گذراندند و هر کدام در زمینه ی تخصصی خود فعالیت می کردند. برای نمونه، کنترل آلودگی در این بیمارستان با هیچ یک از بیمارستان های دیگر مالزی قابل مقایسه نیست و این برتری به دلیل دقت فوق العاده ی متخصصین دانشگاه وین است.
خلاصه ای از مصاحبه توریست مالزی در سال ۱۳۹۴ با دکتر فرشید عبدالوهاب

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *