دکتر کاظم جوادخانی متخصص جراحی مغز در مالزی

دکتر کاظم جوادخانی متخصص جراحی مغز در مالزی

اکسپورا -شاید۴۰ سال پیش که دکترکاظم جوادخانی ایران را به مقصد بلژیک جهت اخذ تخصص جراحی مغز و اعصاب ترک کرد هرگز تصور نمی کرد دست سرنوشت قرار است او را دکترکاظم مردمان سرزمین باران های تند و جنگل های سبزکند.
وی به دکتر کاظم شهرت دارد و جراح مغز و اعصاب و از بنیانگذاران بخش جراحی مغز و اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه “یو کی ام ” مالزی است،
وی درسال۱۳۲۶درشهر تبریز بدنیا آمد و دوران تحصیلات ابتدایی، متوسطه و پزشکی را تماما” در این شهرگذراند. پس از اتمام خدمت سربازی بلافاصله برای ادامه تحصیل وگرفتن تخصص پزشکی عازم دانشگاه کاتولیک لوون واقع در شهر لوون بلژیک شده و پس از شش سال یعنی در سال۱۹۸۲میلادی موفق به اخذ تخصص در جراحی مغز و اعصاب از آن دانشگاه شد و در همان سال بنابه اصرار و دعوت رییس دانشگاه “یو کی ام” مالزی به همراه همسر و پسرش از بلژیک مستقیما” به مالزی مهاجرت کرد.
وی می گوید: در آن زمان تعداد جراحان مغز و اعصاب در مالزی تنها ۲ نفر بودند. در ابتدا محل کارم در دانشکده پزشکی واقع در بیمارستان عمومی کوالالامپور بود و در آنجا بخش جراحی مغز و اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه را راه اندازی کردم.در سال۱۹۸۴ در خواست اقامت دایم در این کشور را به دولت مالزی دادم که تنها پس از دو هفته بخاطر نیازشان به تخصص من اقامت دایم در این کشور برای من صادرشد و تا سال ۱۹۸۶ درکوالالامپور مشغول به فعالیت بودم. در این مدت بعضی از عمل های جراحی که تاکنون در مالزی انجام نشده بود را انجام دادم از جمله جراحی میکروسکوپی مغز و ستون فقرات و پس از این سال بنابه نیاز بیمارستان خصوصی بنام “لام واه ای” به پینانگ آمدم و پس از ۱۰ سال یعنی سال۱۹۹۶در مرکز تخصصی”لو گوان لی” پینانگ مشغول به کارشدم و تاکنون مشغول طبابت و عمل جراحی در این مرکز هستم و چون تلفظ نام خانوادگی ام برای مردم مالزی و شاید خارجی ها کمی دشوار است ازهمین رو معروفم به دکترکاظم که تلفظش راحت تر است .
دکتر کاظم درطی سالها طبابت و جراحی در این کشور شخصیت های سیاسی ربادی را تحت درمان قرار داد وی در این رابطه می گوید: مدتها پیش برادر نخست وزیر سوم مالزی “حسین آن” آنوریسم مغزی داشت که ایشان را جراحی کردم و به همین خاطرتقدیرنامه ای هم از نخست وزیر دریافت نمودم و همچنین منشی تونکو عبدالرحمان اولین نخست وزیر مالزی را نیز تحت عمل جراحی قرار داده ام و ایشان جهت قدردانی رسما”مرا به منزلشان دعوت کردند.
چند هفته ای نیز” کار پال سینک” وکیل انور ابراهیم و از شخصیت های معروف مالزی که بر اثر تصادف با ماشین از ناحیه گردن آسیب دیده بود در بیمارستان بستری و تحت مراقبت من بود . در زمان نخست وزیری آقای “عبدالله بداوی” همسر رییس پلیس وقت را جراحی نمودم همچنین در سال ۲۰۰۱ دکتر ماهاتیرمحمد از من دعوت کردندکه از وضعیت جسمانی آقای انور ابراهیم که در زندان بسرمی برد گزارشی به ایشان ارایه دهم،گویا آقای انورابراهیم از دیسک کمر رنج می برد و اصرار داشت که برای عمل جراحی به خارج از کشور فرستاده شود ولی طی دوبار معاینه ای که از ایشان کردم تشخیص دادم که میتوان عمل را در مالزی انجام داد و گزارش را به آقای ماهاتیر اعلام کردم که در آنزمان این گزارش به علت آنکه آقای انورابراهیم از چهره های سیاسی است خیلی سروصدا کرد و تا مدتی تیتر جراید و روزنامه ها بود.
وی در مورد خانواده خود می گوید: آشنایی من با همسرم به دوران دانشجویی من در دانشگاه تبریز باز می گردد آن زمان ایشان دانشجوی رشته کتابداری بودند و ما در سال ۱۳۵۰ درشهر تبریز ازدواج کردیم و دارای سه فرزند (دو پسر و یک دختر)هستیم. پسر اولم مهندس مکانیک است و در کارخانه موتورولای پینانگ مشغول به کار است، دخترم پزشک است و پسر دیگرم استاد موسیقی در دانشگاه سیدنی و باید بگویم همسرم نقش بزرگی در تربیت، شکل گیری و موفقیت فرزندانم داشته است و بابت سالها همراهی و همیاری وعشق به خانواده از ایشان سپاسگزارم .
نصیحت من به ایرانیان مقیم مالزی جمله ای کوتاه است: مقام و منزلت والای ایران و ایرانی را با حسن رفتار، گفتار وکردارتان در این کشور حفظ نمایید.

خلاصه ای از مصاحبه سال ۹۴

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *